Hamileyken Yorgunluk Hissiyle Başa Çıkmanın Yolları

yoga yapan hamile kadın

 

Kadınların bu hayatta en mutlu oldukları zaman hamile olduklarını öğrendikleri andır.  Ama gelin görün ki gebelik süreci o kadar da kolay değil. Gebelik döneminin başlangıcında ve özellikle sonlarına doğru artan yorgunluk hissi bazı kadınlarda tüm gebelik boyunca sürer. Bu yorgunluktan dolayı uyku saati iyice düşmeye başlar,  akşam 8’den sonra sizin için gece anlamına gelmeye başlar.

Bu yorgunluk hissinin sebebi erken gebelik döneminde tam olarak anlaşılamasa da genel kanı hormon değişikliğinin sebep olduğu yönündedir. Özellikle progesteron hormonunda ki dramatik artış ve tuvalet ihtiyacının çok sık oluşması uyku kalitesini bozduğundan yorgunluk hissi artmaktadır.  Birde bunlara bulantı ve kusma eklenince enerji tükenmekte ve yorgunluk derecesi iyice artmaktadır.

Ne Zaman Bitecek Bu Yorgunluk Hissi?

Gebelik süreci her kadında farklı olduğu gibi bu yorgunluk süresi de farklılık göstermektedir. Genelleme yapacak olursak eğer yorgunluk hissi ikinci üç aydan sonra biter, yedinci aya kadar kendinizi enerjik hissedebilirsiniz. Yedinci aydan sonra iyice artan ağırlık hissi, mide yanması, bacaklara giren kramplar ve bebeğin hareketlerinden dolayı oluşan idrar hissi etkisiyle uyku kalitesinde bozulmalar oluşur ve yorgunluk hissi geri döner.

Yorgunluk Hissi Nasıl Giderilir?

Gün İçinde Kısa da Olsa Uyuyun: Uyku saatini daha erkene çekerek ve gün içerisinde kısa süreli uykuyla yorgunluk hissini azaltabilirsiniz. Eğer iş yerinde kendinize ait sessiz bir oda varsa burada kafanızı koltuğa koyarak kısa bir dinlenme iyi gelecektir.

Kafeini Kesin: Kafeinli içecekler vücutta suyu fazla tuttuğundan su tüketimimizi düşürmektedir bu yüzden kafeinli içeceklere gebelik süresince ara vermek iyi olacaktır.

Kısa Yürüyüşler Ve Egzersiz Yapın: Düzenli yapılan egzersizler ve derin nefes alıp verme hareketleri daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Kısa yürüyüşlerde enerjik hissedebilmemize yardımcı olur. Hamile yogasına da bir şans verin…

Sağlıklı Kalori Alın: Gebelik sürecinde fazladan 300 kaloriye ihtiyaç vardır. Bu kalori ihtiyacını abur cubur ile harcamak yerine tam tahıllı besinler, meyve ve sebze yiyerek sağlamak daha iyi olacaktır.

Sabredin: Gebeliğin ilk üç ayında sonra rahat edeciksiniz sabredin. Eğer son dönemlerde iseniz bu zamanları gülerek hatırlayacaksınız ve mutlu olacaksınız.

 

*Değerli bilgilerinden dolayı Kadın Hastalıları Doğum Ve Tüp Bebek Uzmanı Opr.Dr. Betül GÖRGEN’e teşekkür ederiz.