Isırgan Otu Deyip Geçmeyin!

Yüzyıllardır sağlığa faydaları nedeniyle kullanılagelen ısırgan otunun maalesef kötü bir çağrışımı vardır. Yeşillikler içinde karşılaşmaktan en çok kaçındığımız kendi halindeki ısırgan otu özünde çok faydalı, insan bünyesi için gerçek anlamda elzemdir…

Isırgangiller familyasında yer alan ve yakıcı tüyleriyle dikkati çeken ısırgan otu ya da Latince ismiyle Urtica dioica son derece faydalı bir yeşil bitkidir. Evet, üzerindeki tüyler cildi tahriş eden kimyasallar içerir içermesine ama kendisini uzaktan sevmek, eldiven yardımıyla dokunmak ve illa ki tüketmek gerekliliği de ortadadır.

Yüksekliği 50-150 santimetre civarında seyreden, yaprakları dişli bir bitki olan ısırganın, toprak üstünde kalan kısımları ve kökleri kullanılır. Mayıs-Ağustos ayları arasında çiçek açan bitkinin yaprakları tırtıklı, meyveleri esmer renktedir. Toprak üstü kısımları kalsiyum, potasyum ve silisik asit tuzları içeren ısırgan otunun, yakıcı tüylerinde ise histamin, aseltilkolin ve seratonin bileşikleri bulunur.

Yüksek miktarda demir içeren ısırgan, gerçek bir idrar söktürücüdür. Dolayısıyla sıklıkla idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Sindirim sistemini ve diğer organları temizlerken karaciğeri ve böbrekleri de temizler. Sindirimi düzenler. Herhangi bir rahatsızlığı olanların doktor kontrolünde kullanmaları gereken sağlık deposu otun özellikle çay formunda tüketilmesi önerilir.

Isırgan otu çayı nasıl hazırlanır?

Isırgan otu çayı yapmak için en pratik tarif 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş ısırgan otunu, kaynamış suda 10 dakika kadar demlemeye bırakmaktır. Bilinenin aksine kaynatmak yanlış bir seçenek olacaktır.