Kafein Almayı Bıraktığınızda Vücudunuzda Neler Olur?

Kafein bağımlılığı sanılanın aksine bir şehir efsanesi değildir ve kafeinli içecekleri bulmak ise günümüz koşullarında çok kolay: büyük şehirlerin hemen her sokağında, okul otomatlarında, her markette… Bunların dışında kahvemizi evde yapmak ya da sabah mahmurluğunu üstümüzden atmak için de tek kullanımlık kahve kapsülleri ya da zaman ayarlı kahve makineleri yardımımıza koşuyor. Dahası, baristalar da gün geçtikçe yeni ve daha lezzetli kahveler üretmeye çabalıyor. Bunlara ek olarak, bilimsel çalışmalar da kafein tüketmenin sağlığa yararlı olduğunu göstermeye devam edince, tüm bunlar bize bağımlı kalmamız için gerekli sebepleri veriyor.

Her gün kahve içme alışkanlığınızı bir gün bozduktan sonra grip olduğunuzu düşünebilirsiniz. Kafein alımını durdurma, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı’nın beşinci baskısına “bağımlılık yapan bir bozukluk”olarak resmen eklendi. Belirtiler arasında baş ağrısı, yorgunluk ve hatta mide bulantısı yer alıyor. Ve bu belirtiler kafein alımını kestikten sadece 12 ila 24 saat sonra ortaya çıkıyor.

Kafein alışılması kolay ve bırakılması zor bir madde. Üstelik potansiyel tıbbi faydaları da bulunuyor. Ancak yine de kafein alımınızı azaltmak isteyebilirsiniz. Ben yıllarca her gün en az iki fincan sade kahve içtikten sonra, ilk kızıma hamile olduğumu öğrendim. Daha sonra, kafeini tümüyle kesme kararı aldım. Kafeinsiz geçen üç ay sonucu tekrardan az miktarlarda içmeye başladım ancak bu “mola” kafein ile ilişkimi tam anlamıyla değiştirdi.  

Bu arada aklınızda bulunsun: Hamile kadınların makul miktarda kafein tüketmesi zararlı değil. Emory Üniversitesi’nde epidemiyoloji profesörü Dr. Audrey Gaskins, “Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Kongresi’nin güncel araştırmaları, hamile ve hamile adayı kadınların kafein alımını günde 200 miligramın altına düşürdüğünü öne sürüyor.” dedi. Dahası, “Bu, kadınların kafeini tamamiyle kesmeleri gerektiği anlamına gelmiyor, ancak tiryaki düzeyinde olan kafein tüketicilerinin, gebelik öncesi ve erken gebelik döneminde kafeini azaltmalarında fayda var” sözlerini de ekledi. 

Erken hamilelik dönemimde kahveden tamamen vazgeçmek zorunda değildim ama yine de sabaha onsuz başlayabileceğim ihtimali ile güçlü bir kontrol duygusu hissettiğimi söyleyebilirim. İlk etkisi uykumu daha kaliteli bir şekilde almam oldu (hamilelik yorgunluğu da buna sebep olmuş olabilir). Buna ek olarak, birkaç ay kahve detoksu yaptıktan sonra, kahvenin faydalarını görmek için eskisi kadar çok içmem gerekmedi. 

Eğer siz de kafeini kesmeyi düşünüyorsanız, bilmeniz gerekenler burada!

Meme Ağrınızı Azaltabilirsiniz

Kafein, meme kistleri veya meme kanseriyle bilimsel olarak bağlantılı olmasa da, kadınların çoğu, kafeini kestiklerinde göğüs hassasiyetinde bir azalma olduğunu bildiriyor. Göğüsleriniz hassaslaşırsa bu seçeneği düşünebilirsiniz.

Odaklanmada Eskisi Kadar İyi Olamayabilirsiniz

Kafeini bıraktıktan sonra yaşanan semptomlar geçse bile eskisi gibi hissetmeme ihtimaliniz var. Kafeinsiz yaşamda daha iyi odaklanma hissi dahil bazı olumlu etkilerinden artık yararlanmanız pek mümkün olmayacak gibi görünüyor.

Kaygı Seviyeniz Gözle Görülür Biçimde Azalacak

Kafein kalp atış hızınızı ve vücudunuzda dolaşan adrenalin miktarını artırır. Bu da aşırı kafein alımında kaygı, endişe ve korku gibi duyguları tetikler. Kafein almadığınızda ise eskisine nazaran daha sakin ve kontrol güdüsüne daha çok sahip olduğunuzu hissedebilirsiniz. 

Daha İyi Uyku Alacaksınız

Herhangi bir ilaçla karşılaştırıldığında kahve daha zararsız bir maddedir ancak önümüzde açık bir dezavantajı bulunmakta: Uyku kalitemizi negatif biçimde etkilemesi. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, şekerli kafeinli içeceklerin özellikle genç kadınlarda uyku kalitesini etkilediğini saptadı. Ve araştırmalar, kafein alımınızı azaltmanın sabah erken uyanmayı güçleştirdiğini ve uykuyu “derin uyku” kalitesinde artırabileceğini gösteriyor. Başka bir araştırmaya göre, kafeinden uzak durmak uykunuzu sadece bir gün iyileştirebilir. Uykunun genel sağlığımız için ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde, bu kafein tüketmeyi bırakmak için büyük bir neden olabilir.

Kafeini Kesince Mide Yanmalarınız da Azalır

Bazılarında kahve reflüye yol açabilir. Katlanılması zor mide yanmaları geçiriyorsanız bu alışkanlığı bırakmanın zamanı gelmiş olabilir.

Aslında Kararında Kahve Tüketimi Çok da Abartılacak Bir Şey Değil

Çalışmaları genellikle beslenme ve doğurganlık üzerine olan Gaskin, bana kafeinin kadınların sağlığını bozabilecek potansiyel bir engel olarak üzerinde en çok çalışılan maddelerden biri olduğunu, ancak bu çalışmaların sonuçlarının genellikle tutarsız olduğunu ve büyük bir soruna işaret etmediğini söyledi. Üreme sağlığı ve doğurganlık gibi endişeler söz konusu olduğunda, Gaskin bir kadının beslenmesinin diğer kısımlarının -düşük cıvalı deniz ürünleri ve organik meyve ve sebzelerin tüketimi gibi- çok daha önemli olduğuna tamamen inanıyor. Sonuç olarak sağlıklı beslenmek için bir mekana gittiğinizde bu seçim tamamen size kalıyor: “Kafeinsiz mi yoksa normal mi?”