Kemoterapi Engel Değil!

Tatile çıkacağımız zaman birçok farklı seçenek karşısında kararsız kalırız. Ailece tatile çıkacaklar ile arkadaş grubu ile tatile çıkacakların kriterleri birbirinden farklı olduğu gibi, bazı özel durumların varlığında da belli başlı kriterler ön plana çıkar. Bunlardan biri de, kanser tedavisi yani kemoterapi gören hastalardır. Kemoterapi gören kanser hastalarının; enfeksiyon, kalabalık ortam, vücut direncinin düşmesi, kronik hastalıklar gibi risklere açık olması sebebiyle, bazı kriterleri göz önünde bulundurmaları, keyifli bir tatil yapmalarına engel olmayacaktır.

 

Liv Hospital Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Duygu Derin’den kanser tedavisi alan hastalar ve yakınları için tatil yeri ve seyahati ile ilgili önerileri derledik…

– Kemoterapi bağışıklık sistemini zayıflattığı için, kemoterapi görmekte olan veya kemoterapisi henüz bitmiş kanser hastalarının tatil yapmak için seçecekleri mekanın temiz ve çok kalabalık olmaması önemlidir.

– Ateşlenme veya benzeri bir sorun halinde müdahale yapabilecek tıbbi hizmete kolay ulaşılabilinmesi de önemlidir.

– Onları çok yormayacak, rahat ve fazla kalabalık olmayan bir ulaşım aracı kullanılması önerilir. Kendi özel araçları veya yol çok uzunsa, yolculuğun kısa sürmesi açısından, uçak uygun olacaktır.

– Kemoterapi almakta iken güneşe maruz kalınırsa ciltte leke oluşabilir. Bu nedenle kemoterapi almakta olan hastaların güneşlenmemeleri gerekir. Güneşe maruz kalacakları durumlarda ise yüksek koruma faktörlü kremleri kullanmaları önerilir.

– Giysi kısmına terletmeyen ve üşütmeyen, kemoterapi almakta ise güneşten koruyacak şekilde vücudu kapatan giysiler tercih edilmelidir.

– Yaz mevsiminde kemoterapi alan hastaların sıvı ihtiyacı daha çok artar. Bu yüzden bol sıvı tüketmelilerdir.

– Çok sıcak saatlerde dışarıda gezmeyip istirahat etme, güneşten korunmak, dışarıda bekletilmiş, temizliğinden kuşku duydukları gıdaları tüketmemek gerekir.

– İyi pişirilmiş, temiz hazırlanmış ve sunulmuş, açıkta uzun süre bekletilmemiş (sıcakta yiyeceklerde kolayca bakteri ürer) yiyecekler tüketmeli. Açık büfe yemeklerinin üstü kapalı olmalıdır. Meyvelerin kabukları soyulmalı veya çok iyi yıkandıktan sonra yenmelidir. Salatalar nasıl yıkandığından emin değilsek alınmamalıdır. Kremalı tatlılar sıcakta çabuk bozulur, uzak durulması önerilir. Hazmı kolay, sulu gıdalarla beslenilmelidir.

– Kemoterapi sırasında temiz denize girmekte sakınca yoktur. Ancak havuza girmek mikrop kapmasına neden olabileceği için önerilmemektedir.