Kilo Vermek İsteyenlere C Vitamini…

 

Vitaminler… Sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezleri… Yeterince alınmayan vitaminler ise birçok sağlık probleminin temel nedeni. Göz sağlığına A, bağışıklığa E, yaralanmalara karşı K vitamini olmazsa olmaz! C vitamini ise pek çok kadının kurtarıcısı. Neden mi? Çünkü kilo vermeye yardımcı…

Havuç, maydanoz, dereotu, ısırgan otu, pazı, taze nane, sarı biber, kayısı ve rokada bulunan A vitamini, enfeksiyonlara karşı savaşırken, bağışıklık sistemini güçlendirir ve cilt sağlığını korumada önemli rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer vitamin de E vitaminidir. Çam fıstığı, kayısı, kabak, lahana, marul, domates ve fasulyede bulunan E vitamini bağışıklığı güçlendirmesine ek olarak kalp sağlığı için de önemlidir. E vitamini ayrıca cilt ve deri sağlığını güçlendirir, hastalıklarda koruyucu tedavi sağlar ve yaşlanmaya bağlı hafıza problemlerini giderir.

K vitamini de gerekli

Brüksel lahanası, kıvırcık marul, ıspanak, şalgam, pancar, pazı, kale marulu ve kuşkonmazda K vitaminini bolca bulunur. Bu vitamin ayrıca yaralanma ve kesik gibi durumlarda kanın pıhtılaşmasını sağlar.

Beyin için B vitamini

B vitamini büyüme ve gelişmeyi sağlar. Ayrıca hafıza ve beyin sağlığı için oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kansızlığı engeller. B vitamini hayvansal gıdalar, erik, patates, brokoli, bezelye, kuşkonmaz, muz ve avokadoda bolca bulunur.  

Kilo vermek için C vitamini şart

Tansiyonu düzenleyen C vitamini enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucudur. Demir eksikliğine de iyi gelen C vitamini kilo kaybına yardımcı olur ve diş sağlığı için önemlidir. Kırmızı biber, maydanoz, şalgam, limon, lahana, kivi, çilek, yabanmersini C vitamini deposu besinlerdir.

*Değerli bilgileri için Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir’e teşekkürlerimizle…