Koronavirüsten Korunmak İçin Seks Yapmamak Gerekir Mi?

Koronavirüsten Korunmak İçin Seks Yapmamak Gerekir Mi?

Koronavirüs vakalarının sayısını takip etmek gün geçtikçe zorlaşıyor. 16 Mart 2020 tarihi itibariyle, dünya genelinde 173.285 tane doğrulanmış koronavirüs vakası bulunuyor. Virüs sebebiyle gerçekleşen ölümlerin sayısı ise 6.668 olarak açıklanmış durumda. Olumsuz rakamlar ilk bakışta panik ortamının oluşmasına neden olsa da, virüsün ortaya çıktığı ilk günden bu yana 77.789 hastanın iyileştiğinin de altını çizmek gerek.

Koronavirüs ile mücadele etme yöntemlerinin en başında gereksiz yere paniğe kapılmamak geliyor. Paniğe kapılmadan alacağımız diğer önlemler ise hem kendimizi hem de çevremizi daha güvende tutmamıza neden oluyor.

”Koronavirüs’ten Korunmak İçin 10 Öneri” yazımıza başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz. Fakat araştırmalar gösteriyor ki, günlük hayatımızın her noktasında etkisini hissettiren virüse karşı daha detaylı önlemler almamız gerekiyor. En merak edilen konulardan biri koronavirüsten korunmak için seksten uzak durup, durmamakla ilgili.

Seksten koronavirüs kapabilir miyiz?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), koronavirüsün özellikle insanlar birbirleriyle yakın temas halindeyken yayıldığını söylüyor. Hatırlatmak gerekir ki, 2 metrenin içerisindeki her türlü mesafe yakın mesafe olarak tanımlanıyor.

Virüs, enfekte olmuş bir kişi öksürdüğü veya hapşırdığı esnada solunum damlacıkları yoluyla başkalarına geçebiliyor. Bu damlacıklar, yakınlarda bulunan insanların ağız veya burunlarına yerleşiyor. Peki seks yapmak söz konusu olduğunda ne olacak?

Virüsün solunum damlacıklarında mevcut olduğunu biliyoruz. Birini yanaktan öpmek bile oldukça riskliyken, partnerinizle olan ilişkileriniz daha yüksek seviyede bir risk ortamı oluşturuyor. Biriyle yakın temas halinde olduğunuzda, solunum damlacıklarınızı değiştirdiğiniz için koronavirüs ile karşılaşabilirsiniz.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED), koronavirüs konusunda bazı uyarılarda bulunmayı ihmal etmiyor. Salgın karşısındaki en etkili koruma yöntemlerinden birinin bilinçli olmak olduğunun altını çizen CİSED Başkanı Psikiyatrist Cem Keçe ”14 gün kuralı cinsel hayat için de geçerli. Risk varsa 14 gün öpüşmeyin, sevişmeyin ve seks yapmayın. Koronavirüs doğrudan cinsel ilişki yoluyla bulaşmıyor ancak cinsel ilişki sırasındaki yakın temas hastalığın bulaşma riskini artırdığı için yurt dışından gelen riski kişilerin 14 gün boyunca herhangi bir cinsel temastan kaçınması gerekir.” diyerek konuya açıklık getiriyor.

 

 

Kaynak: Hürriyet, Worldometer, Express