KURUYEMİŞ! FAYDALI MI, ZARARLI MI?

Pırıl pırıl güneş, nefis kokulu bir bahar, daha sağlıklı ve fit bir bedene kavuşmak için en büyük motivasyon kaynağı. Ilık bahar günlerini geride bırakıp sıcak yaz akşamlarına yaklaşıyoruz. Haliyle, böyle zamanlarda en yakın arkadaşlarımız, elimizdeki paketten alıp yediğimiz kuruyemişler… Acaba yüksek kalorileri nedeniyle uzak durmaya çalıştığımız kuruyemişleri diyetimizi destekleyecek bir dosta dönüştürmek mümkün mü? Yaz günlerine ideal kilosunda girmek isteyenler, beslenme programlarında kuruyemişlerden nasıl yararlanabilir?

Eğer porsiyona sadık kalınırsa, en sağlıklı ara öğün seçeneklerinden biri olan kuruyemişleri keyifle tüketmek elbette mümkün. Kuruyemişlerin, atıştırmalık olarak açlığı bastırmak ve vücudun sağlıklı protein ihtiyacını karşılamak açısından önemli faydaları ortada. Kuruyemişlerdeki kaliteli protein, diyetin yanı sıra spor yapanlar için de yararlı, çünkü vücuttaki fazlalıklardan kurtulurken kasların korunmasına yardım ediyor. Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan bu yiyeceklerin tüketim miktarlarına dikkat etmek ise çoğu zaman gözden kaçırılmakta.

Ne yazık ki, kuruyemişler gözümüze küçük gözüktüğünden, evde ya da işyerlerinde, televizyon karşısında, çalışırken veya dinlenirken, önerilen miktarların üzerine çıkılabiliyor. Uzman Diyetisyen Nazlı Acar, vitamin ve mineral deposu kuruyemişlerin yararlarını sıralarken, sağlıklı beslenmek isteyenleri yüksek yağ oranları ve kalorileri konusunda uyarıyor. Acar, kuruyemişlerin tüketilen miktarlarının yüzde 50-60’ının yağ olduğuna dikkat çekerek, sınırsız değil kalorileri hesaplanarak yenilmesini öneriyor. Aksi takdirde ideal kiloya ulaşma hayaliyle yenen fazla miktarda kuruyemiş, yüksek kalorisi nedeniyle, kilo alma sebeplerinden birine dönüşebiliyor. Bizden söylemesi…