Mangosten ve Faydaları…

 

Mangosten… Hani şu büyüme, gelişim ve sağlıklı beslenme açısından gerekli temel besin maddelerini içeriğinde bulunduran mucizevi meyve… Alzheimer’dan tüberküloza kadar birçok hastalığın tedavisinde öne çıkan bu özel meyve kabukları ve diğer kısımları ile de sağlık açısından önemli bir ayrıcalığa sahip…

Çağın mucizevi meyvelerinden biri olarak kabul edilen Mangosten, günümüzün yaygın rahatsızlıklarından biri olan Alzheimer’ı önleyici özelliği ile dikkat çekiyor. Hasar gören, yaşlanmayı yavaşlatan, fiziksel ve zihinsel bozulmaların önlenmesine yardımcı olan iyileştirici özelliklere sahip olan Mangosten, meyveler arasında ayrıcalıklı bir yerde konumlanmış durumda…

Mangosten kabuğunun kurutulmuş tozu dizanteri tedavisinde, macunu ise egzamayı ve bazı deri rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılabiliyor. Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ise Mangosten’in hücre onarıcı özelliğinden diş eti problemlerini iyileştirmeye kadar birçok faydasının bulunduğunu ifade ediyor.

Koroner kalp hastalıklarına karşı koruma sağlıyor

C vitamini tarafından zengin aynı zamanda düşük kalorili olması ile öne çıkan Mangosten’in kolestrolü düşürmeye yardımcı olduğunu söyleyen Kümeli, zararlı bakterilere karşı önleyici etkisi ile de tüberküloz hastalarının iyileşme sürecinde etkili olduğunu ifade ediyor. Mangosten’de bulunan antioksidanların kanseri ve diğer kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olduğunu kaydeden Kümeli, “Mangosten ayrıca bakır, manganez ve magnezyum gibi yüksek miktarda mineral içerir. Potasyum, hücrelerin ve vücut sıvılarının önemli bir bileşeni olduğu için kalp atış hızı ve kan basıncını kontrol eden darbelere ve koroner kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar” açıklamasını yapıyor.

 

Yağ yakıyor, hücreleri onarıyor, enerji veriyor

Kümeli, Mangosten’in kabuğunda bulunan ksanton bileşiklerinin diğer meyvelere göre daha yüksek oranda bulunduğunu kaydederek, “Bunlar cilt hastalıklarının tedavisinde vücutta hasar görmüş hücreleri onararak, korumaktadır. Mangosten, birçok yaygın cilt probleminin tedavisinde oldukça etkili olan doğal antibakteriyel özelliklere sahip bir meyvedir. Mangosten kilo vermek için de ideal bir meyvedir. Yağ yakarak, kilo alımını önlemeye yardımcı olur” diyerek gün boyunca enerjik hissetmek içinde tüketilebileceğini de dile getiriyor.