Ofiste Pilatese Ne Dersiniz?

Uzun süre hareketsiz kalarak çalıştığınız bir işiniz varsa, spor da yapmıyorsanız,  vücudunuzda tutulmalar, ağrılar meydana gelir, yaşam kaliteniz düşmeye başlar. Bedenin dengeli tutulmasına, omurgayı desteklemeye ve temel kaslar üzerine yoğunlaşmaya yarayan bir egzersiz programı olan Pilates, tam da size göre…

Sürekli masa başında oturarak çalışanlarda fleksör kaslar gergin, karın kasları da güçsüzdür. Hafta da 1-2 gün Pilates yapmak bu kişiler için çok faydalı olacaktır. Ofiste yapılacak bazı egzersizler sayesinde bacak kasları güçlenir ve kalça çevresindeki fleksör kasların rahatlamasıyla karın kasları da güçlenir. Bütün bu değişikler sayesinde omuzları daha dik tutmak kolaylaşır. Aşırı yük binen kas grupları rahatlar.

Yaşam boyu öğrenme süreci olan Pilates, nefes kontrolünü de öğretir.

Hayatınıza kalite katacak diğer öneriler;

 1. Mutlaka sabah kahvaltısı yapın.
 2. Gün içinde enerjinizi yükseltmek için müzik dinleyin.
 3. Ofiste bulunurken yapabileceğiniz egzersizler oluşturun. Bu egzersizler, terlemeye ve nefesinizi zorlamaya neden olacak kadar yoğun olmasın.
 4. Ofiste yapacağınız egzersizler ile iştahınız düzelecek, çalışırken daha az sıkılacak ve daha enerjik olacaksınız. Dikkat ve uyumunuz gelişecek, ruhsal durumunuz olumlu etkilenecek, endişe ve huzursuzluklarınız hafifleyecek.
 5. Düzenli olarak yapacağınız egzersizler ileri yaşlardaki osteoporoz riskinizi azaltacak.
 6. Her gün en az bir cümle duygu ve düşüncelerinizi yazın. Kendinizi bu sayede gözlemleyebilir ve hayatınızı daha sağlıklı yönetebilirsiniz.
 7. Sağlık sorunu yaşamıyorsanız günde 2  kere Türk kahvesi için.
 8. Gün içinde ayran, kefir ve bitki çaylarını tercih edin, ofiste tatlı yerine mutlaka meyve yiyin.
 9. Günlük hayattaki alkol tüketiminize dikkat edin.
 10. Gün içinde şeker içeriği yüksek içeceklerden mutlaka kaçının, yediğiniz ve içtiğiniz gıdaların karbonhidrat oranını incelemeden tüketmeyin.
 11. Susama duygusu olmadan önce az ve sık aralıklarla su içmeyi ihmal etmeyin.
 12. Mutlaka Şifa Orucu yapın.
 13. Telefon görüşmelerinizi azaltın,
 14. Ofisinize bitkiler alın ve onlara gün içinde 5 dakikanızı ayırın.

Kaynak: FNB Stüdyo Fatma Nur Bilgin