Prof. Nina Shapiro: “Sağlıklı Yaşama Dair Haberlerin Bilimselliğini Sorgulayın”

Amerika’da 2018’in en çok satan kitaplarından ve Publisher Weekly tarafından 2018 yılının En İyi Yaşam Tarzı kitabı seçilen “Hype”, “Tıpta ve Sağlıkta Balon Bilgiler” adıyla Sabri Ülker Vakfı Yayınları tarafından yayınlandı, kitabın tanıtımı İstanbul’da yapıldı. Yazarı Prof. Dr. Nina Shapiro’nun katıldığı tanıtım, sağlık ve beslenme alanında takıntılı bir hale geldiğimiz pek çok konuda neyin bilimsel, neyin geçersiz bilgi olduğunu ortaya çıkarmayı hedefliyor.

“Tıpta ve Sağlıkta Balon Bilgiler” sağlık alanında doğruluğu sorgulanan birçok bilginin altında yatan varsayımları irdeleyerek, bu varsayımların ne kadarının doğru, ne kadarının yanlış olduğuna dair ilgi çekici ve bilgilendirici bir bakış açısı sunuyor.

Harvard ve UCLA’daki çalışmalarıyla hem klinik hem de akademik tıpta 20 yıldan fazla deneyime sahip Prof. Shapiro kitabını, kişileri popüler sağlık tavsiyeleri hakkındaki gerçeklere karşı uyanık kılmayı sağlayan, gözü açık bir sağlık tüketicisine ve hastasına dönüşmesi için özenli, güveni­lir bir rehber olarak tanımlıyor.

“Neyin doğru ya da yanlış olduğunu rasyonel olarak değerlendirebilmek de her geçen gün daha zorlaşıyor”

Kitaba ilişkin konuşan Prof. Nina Shapiro, şunları söyledi: “Günümüzde teknolojiyle paralel olarak bilginin ve tabii yanlış bilginin yayılma hızı inanılmaz bir düzeyde. Sürekli sağlık önerilerinin bombardımanı altındayız. Her gün defalarca daha sağlık­lı, daha mutlu ve daha uzun bir yaşam vaadiyle bizlere tedavi­ler, diyetler, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlar öneren sosyal medyaya, basına ve hatta sağlık profesyonellerine maruz kalı­yoruz. Abartılı iddialarla başa çıkmak kadar, neyin doğru ya da yanlış olduğunu rasyonel olarak değerlendirebilmek de her geçen gün daha zorlaşıyor. Türkiye’nin özgün mutfağından toplumsal sağduyusuna kadar uzanan, zengin kültürel geleneklerine rağ­men, Türk halkı giderek artan şekilde modern dünyanın büyük bölümünü istila eden yanlış sağlık önerilerinin tutsağı oluyor. Bu nedenle “Tıpta ve Sağlıkta Balon Bilgiler” kitabının Türkçe olarak yayınlanmasından mutluluk duyuyor, Sabri Ülker Vakfı Yayınları’na teşekkür ediyorum.

”Tıpta ve Sağlıkta Balon Bilgiler” kitabının cevapladığı sorulardan bazıları:

  • İnternetteki doktor puanları değerli midir ve internette tanıtıma yönelik hangi koşulları teşhis edebilirsiniz?
  • Horlama ve DEHB arasındaki bağlantı nedir?
  • “Doktor Tarafından Önerilen” ve “Klinik Olarak Kanıtlanmış” ne demektir?
  • “Süper gıdalar” gerçekten var mı?
  • Hangi vitaminler kanser riskinizi artırabilir?
  • Aşılar vücuda toksinleri ekler mi?
  • Günümüzün yaşlanmayı önleme konusunda balon bilgi olmayan en iyi hile nedir?
  • “Günde on bin adım” atmak sağlığınızı gerçekten etkiler mi?

Prof. Dr. Nina Shapiro Kimdir?

Nina Shapiro, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Klinik ve tıp alanında yirmi yılı aşkın tecrübesiyle Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) Mattel Çocuk Hastanesi’nde pediatrik KBB bölümü direktörü ve UCLA David Geffen Tıp Okulu Baş ve Boyun Cerrahisi profesörü olarak görev yapıyor. Hype isimli kitabı, “Publisher Weekly”nin “2018’in En İyi Kitapları” listesinde En İyi Yaşam Tarzı Kitabı olarak listelendi. Wall Street Journal’da düzenli yazılar yazan Prof. Shapiro, eşi ve iki çocuğuyla birlikte Los Angeles’ta yaşıyor.