Sağlıklı Gülüşler, Özgüveniniz Üzerinde Ne Kadar Etkili?

Sağlıklı Gülüşler, Özgüveniniz Üzerinde Ne Kadar Etkili?

Dünya çapında bir sağlık hizmetleri kuruluşu olan Cigna, geçtiğimiz günlerde ağız sağlığı ve özgüven arasındaki bağlantıyı doğrulayan bir araştırma yayınladı. Peki gerçekten öyle mi? 

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ”iyi” ağız sağlığına sahip olduğunu bildiren kişilerin, ”kötü” ağız sağlığına sahip olanlardan daha fazla özgüvene sahip olduğunu söyleniyor. Araştırmanın bir diğer dikkat çekici noktası ise gülümseme ve ağız sağlığına ilişkin güvensizliklerin kişilerin istihdam fırsatları üzerinde doğrudan bir etki yarattığının tespit edilmesi oldu. Konuyla ilgili merak edilenleri, sağlıklı dişlere veya arzu edilen görünüme nasıl kavuşulabileceğini Evrensel Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Kurucusu & Yöneticisi Dt. Zerrin Işık Tüfekçi‘ye sorduk. Son zamanlarda çok konuşulan Diş Estetiği, Gülüş Tasarımı gibi konu başlıklarını da ayrıntılı bir şekilde konuştuk.

Dt. Zerrin Işık Tüfekçi

– Gülmenin depresyon, panik atak, anksiyete gibi tüm olumsuzluklara karşı etkili bir ilaç olduğu bilimsel araştırmalarda dahi söyleniyor. Sizce kişinin beğendiği, aynaya baktığında kendisini daha iyi hissettiği dişlere sahip olması gülme sıklığında ne kadar etkili?

Bunun doğruluğunu gerçekten diş hekimi olduğunuzda daha iyi gözlemliyorsunuz. Kişi eğer mutlu olmadığı, beğenmediği dişlere sahipse, daha az gülüyor, gülerken dişlerini göstermek istemiyor, gülerken ve konuşurken eli ile ağzını kapatıyor ve genelde daha az güldüğü için etrafına yansıyan enerji çok pozitif olmuyor.

Tersi durumda ise kişi kendi ile daha barışık, daha mutlu, daha pozitif bir hale geliyor. Daha çok gülüyor ve bu etrafına daha sıcak, daha olumlu bir enerji yansımasına sebep oluyor. Gülmek, gülümsemek bir insana en çok yakışan, iletişimde her zaman olumlu sonuçlara sebep olan ve bu da etrafı ile daha iyi ilişkiler kurmasına neden olan insani bir eylem. Güzel dişlere sahip olmanın gülme sıklığını olumlu yönde etkileyeceğini söylemek bu sebeple yanlış olmayacaktır.

– Kişinin rahatça gülebildiği dişlere sahip olması sizce hayatında ne gibi yeniliklere yol açar?

Dişleri güzel olan ve dişlerini yaptıran hastaların daha kolay iş bulduğunu, hayatında pek çok şeyin daha iyi gittiğini, evlendiklerini, yeni sevgilileri olduğunu çok kez gördüm ve yüzlerce kez duydum hastalarımdan. Ben bunu, kişinin özgüven artışına bağlıyorum. Kişi kendini daha iyi hissettikçe bunun beden diline daha çok yansıdığını ve daha mutlu olduğu için çevresinde bu enerjinin hissedildiğini düşünüyorum.

– Dişlerinden memnun olmayan fakat bir o kadar da dişçi koltuğundan korkan kişiler ilk adımı nasıl atmalı?

Öncelikle bir diş sorununuz varsa, beklemenin ve zaman kaybetmenin sorunları hep daha fazla büyüteceği unutulmamalıdır. Bizim işimizde her şey güvenle başlar ve korkan hastalar için güven duymaya başlamak öyle kolay değildir. Hasta öncelikle güvenebileceği ve kendini emanet edebileceği bir hekim bulmalı ve sonrasında süreci, işin nasıl ilerleyeceğini, süreçte kendisini nelerin beklediğini iyice öğrenmeli ve kendisini doktorunun güvenli ellerine bırakmalıdır. NLP, koçluk, hipnoz çok kaygılı iseniz ve korkuyorsanız bu süreçte işinizi kolaylaştıracak tekniklerdir.

– Diş estetiği konusunda çok fazla birbirinden farklı bilgiler var. Diş estetiği dendiğinde ne anlamalıyız?

Diş Estetiği konusu aslında tek başına ele alınmamalı, bedeni bir bütün olarak görmeliyiz. Çünkü sadece dişlerin güzel olması estetik olarak her şey demek değildir. Tabi ki dişlerin daha beyaz ve düzgün sıralanmış olması, dişetlerinin sağlıklı ve pembe olması, kişinin güldüğü zaman diş ve dişetlerinin sağlıklı görünmesi, dişlerde çarpıklık ve eğriliğin olmaması, dişetlerinin gülündüğü zaman aşırı görünmemesi, yüzün, ağzın ve dişlerin belli oranlarda olması bizlere daha estetik dişler olarak görünecektir ama yüze bir bütün olarak bakmak ve yüz dinamiklerini birlikte değerlendirmek doğru olacaktır.

– En çok talep gören diş estetiği operasyonları hangileridir?

Diş Beyazlatma Tedavileri, Laminalar ya da diğer bir deyişle Yaprak Porselenler, İmplantlar ve Estetik Porselen Kaplamalar en çok talep gören diş tedavileridir.

– Bir diğer merak edilen kavram da gülüş estetiği. Bu ne anlama geliyor, diş estetiği diye tabir edilen uygulamalardan bir farkı var mı?

Gülüş Tasarımı, Gülüş Estetiği kavramları son günlerin en çok konuşulan, yazılan çizilen ve sorulan konularından. Konunun içinde estetik kelimesi geçtiğinde insanlar hem çok ilgililer hem de sonuçlarından çok tedirginler. Çünkü ortaya çıkacak sonuç ön görülemediğinde, sonuçların gerçekten ödenen maddi manevi bedele değip değmeyeceği bilinemiyor. Hastalar bu sonuçtan emin olmak istiyor çok doğal olarak.

“Attığın taş ürkütülen kuşa değmeli” denilen bir deyim var Türkçe’mizde ki ben bu sözü çok severim. Sonuçların öngörülebilir olabilmesi için “Dijital Gülüş Tasarımı, Gülüş Tasarımı, Gülüş Estetiği” adı verilen bir uygulama ile henüz dişlere herhangi bir uygulama yapmadan, istenilen sonuçları hastaların deneyimlenerek, fikir sahibi olmaları için yaptığımız bir ön uygulama.

Hastaların fotoğrafları çekiliyor, ölçüleri alınıyor, gerekli estetik düzenlemeler model üzerinde yapılarak, bu model üzerinden hazırlanan wax-up hastaya uygulanarak, dişlerin iş bitiminden sonra geleceği son final şeklin hasta tarafından deneyimlenmesi sağlanıyor. Yani kısaca hastaya dişlere başlanmadan bir deneyim yaşaması sağlanmış oluyor.

 


 

Zerrin Işık Tüfekçi kimdir?

Ankara’da doğan Zerrin (Işık) Tüfekçi ilk, orta ve lise öğrenimi Ankara’da bitirdi. 1987 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldu. 1993 yılında muayenehanesini açarak serbest diş hekimi olarak çalışmaya başladı. Ekip çalışmasının önemini ve çalışmalara katkısını görerek 1995 yılında Evrensel Ağız ve Diş Sağlığı Limited Şirketi’ni kurdu. 2015 yılında, İtalya Pisa’daki Guglielmo Marconi Üniversitesi’nde “Oral Implantoloji” dalında masterını tamamladı. Aynı yıl Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü’nden mezun oldu. Tüfekçi, evli ve iki çocuk annesidir.

Araştırma kaynak: Dental Tribune