SAĞLIKLI ORUCUN PÜF NOKTALARI

iftar sofrası

Yaz mevsimine denk gelen Ramazan ayında susuzlukla baş etmek zordur. Sıcakların daha da bastırdığı şu günlerde, sağlığımızdan olmadan oruç tutmak için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. Mesela, iftara kadar tok kalabilmek için hangi gıdaları tüketmeliyiz? Sağlıklı bir iftar için neleri yemeliyiz?

Liv Hospital Diyet ve Beslenme Uzmanı Serap Güzel, sağlıklı oruç tutmanın püf noktalarını şöyle anlattı;

“Bütün gün aç kalındığı için düşen kan şekeri, yemek yenilince hızla yükselir. Bu da, iftar sonrası ağırlık çökmesi ve uyku haline neden olur. Orucunuzu önce 1-2 bardak su, zeytin, hurma, domates salata ile açmanız, 15-20 dakika bekledikten sonra ana yemeklere geçmeniz gerekir. İftarda; et, tavuk, balık, baklagil gibi protein grubunu, pilav, bulgur, patates, çorba gibi karbonhidrat grubunu, salata gibi sebze grubunu ve yoğurdu küçük porsiyonlarda tüketebilirsiniz. Bunların yerine hamurişi, kızartma ve soslu ağır yemekleri tercih etmeniz, sindiriminizi zorlaştırır, gaz, reflü, gastrit, midede yanma gibi rahatsızlıklar yaşamanıza neden olur.

Sahurda pide yerine tam buğday, çavdar veya kepekli ekmek gibi lifli ekmekleri tüketmeniz, açlığa dayanmanızı ve kan şekerinizi dengelemenizi sağlar. Yumurta içeren hafif bir kahvaltıyla beraber yoğurt, yulaf (yoğurt ve çorbaya eklenecek tane veya kepek yulaf) ve chia tohumundan oluşan bir destek, tokluk hissinizi uzatacaktır.

İki öğüne düşen yemek düzeniyle oluşabilecek; kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık ve gaz problemlerini azaltmak, bağırsaklarınızın  daha iyi çalışmasını sağlamak için; meyve, yoğurt, sebze ve salata tüketmeli, iftar ve sonrasında bol su içmelisiniz. Bitki çayı, az şekerli komposto, ayran ve süt gibi sıvı gıdalar da bağırsaklara iyi gelir. Probiyotik bakteri desteği için; yoğurt, kefir tüketebilir veya toz formunu da kullanabilirsiniz. Yulaf, erik, kayısı, enginar, semizotu, bamya gibi besinler en çok lif içeren besinlerinden olduğu için iftar veya sahurda bu besinlere sofranızda mutlaka yer verin. İftar sonrası yürüyüş yapmak da bağırsak hareketlerinizi düzenler.”