Sürekli Aç Hissediyorsanız!

Iradenize yenilmeden, belki de zorlanarak fazla kilolarınızı verdiniz. Ama kısa sürede geri mi aldınız? Hem de eskisinden de fazla! Bitmek bilmeyen yeme arzunuzun ve kendinizi sürekli aç hissetmenizin sebeplerini ve bu kötü döngüyü nasıl kırabileceğinizi bigoody.com sizler için arastırdı;

Hormonlar: Endokrin bezlerden tiroid, adrenal, hipofiz ve gonad obezite ile ilişkilidir. Bayanlar gebelik ve menstürasyon gibi özel zamanlarında farklı yiyecekleri arzulayabilirler. Tüm bu aşermeler, çoğunlukla hormonlardaki değişimlerle ilgilidir. Bunu bilmek, bizi hormonların değiştiği dönemlere karşı daha uyanık kılar.

Kan Şekeri Seviyesi: Vücut fonksiyonlarının sağlıklı olması için glukoz gerekir. Öğün atlamadan, sağlıklı ara öğünlerle beslenerek, kan şekerinizi dengeleyin. Uzun süre aç kalmak kan şekerinizi düşürür. Bu da vücut fonksiyonlarının devamı için gerekli olan enerjiyi yüksek kalorili, şekerli yiyeceklerden almak arzusu demektir. Gereğinden fazla enerji ise kilo aldırır.

Vitamin – Mineral Yetersizliği: Hareketli bir yaşam sürseniz bile enerji yakabilmek için bazı enzimlerin aktif olması gerekir. Enzimleri de vitamin ve mineraller aktif hale getirir. Eğer bu vitamin ve mineraller vücutta yetersizse kilo artışı olur. Mesela vücut yağının artması, D vitamininin aktivasyonunu engeller ve bu da obezite sebebidir.

Karbonhidrat Tokluğu: Karbonhidratlardan zengin diyet, tokluk hissettirse de erken acıkmanıza sebep olur. Bunlar yerine liften zengin tahıllar, yağlı tohumlar, meyve, sebze ve baklagiller tercih edilebilir. Bu tarz yiyecekler aşırı açlık hissine sebep olmaz.

İşlenmiş Ürünleri Tüketmekten Kaçın: Ekstra tuz, baharat ve şeker ilaveli işlenmiş ürünler, tekrar tekrar aklınıza gelip yemek yeme arzusunun doğmasına neden olur. İşlenmiş gıdalar yerine; taze meyve, sebze ve düşük kalorili gıdaları tercih edin.

Duygusal-Psikolojik Faktörler: Depresyon, stresli bir iş ya da duygusal olarak kötü bir dönem daha çok yemek yemek ve daha kalorili beslenmekle sonuçlanabilir. Bunun ardında yatan sebep ise bizim seratonin seviyemizdir. Nişastalı ya da şekerli yiyecekler, seratonin salınımını arttırdığından bu duygusal dönem devam ettiği sürece, bu tarz yiyecekleri arzularsınız. Bu da ardından yeme bozukluklarını ve kilo alımını getirecektir. Müzik dinlemek, spor yapmak ya da en azından derin nefes alarak zihni sakinleştirmek, hem stresi dengelemede hem de hayatınızı güzelleştirmek konusunda daha iyi alternatiflerdir. Düzenli egzersiz yaparsanız stres hormonlarınızı baskılar, kendinizi iyi hissedersiniz.

Yemek Yeme İhtiyacı: Hissettiğiniz yemek yeme hissi, gerçek olmayabilir. Tok olduğunuz halde canınız bir besini çok istiyorsa biraz tadına bakıp bırakın. Eğer kendinizi kontrol edemeyecekseniz hiç dokunmayın. 10 dakika boyunca başka bir şey düşünün. Bu süreyi bir işe konsantre olarak, arkadaşlarla sohbet ederek ya da açık havada yürüyerek değerlendirin.

Katı Diyet Planı: Diyetinizde sağlıklı olan tüm yiyeceklere yeterince yer vermelisiniz. Karbonhidratları ve proteinleri tanımanız, sosları ve katkıları çıkartmanız, pişirme biçimlerini değiştirerek pek çok konuda esnek bir yaşam kurmanız kilo kontrolünüzü kolaylaştıracaktır.

 

*Değerli bilgileri için Uzman Bariatrik Diyetisyen Nazlı Acar’a teşekkürlerimizle…