Vajinusmus Hakkında 9 Yanlış İnanış!

Sevgili kadınlar, istekli olmanıza rağmen cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı duyuyorsanız,  cinsel hayatınız bu yüzden bir kabusa dönüştüyse, vajinismusunuz olabilir.

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz, genelde de frijitlikmis gibi algılanan bu rahatsızlık, aslında bir cinsel fonksiyon bozukluğu olarak tanımlanıyor. Vajinismus’ta, vajinanın istem dışı kasılması ile ilişkiye girmek zorlasıyor hatta imkansızlaşıyor. Bu kasılma sadece ilişki sırasında degil, bazen tampon yerleştirirken, bazen de jinekolojik muayene sırasında da ortaya çıkabiliyor.

Işte size Vajinismus hakkındaki en yaygın 9 yanlış inanış;

– Vajinismusu olan kadınlar frijittir!

Bu tanım, cinsel soğukluk – cinsel isteksizlik anlamına gelen, kırıcı bir terimdir. Vajinismus olan çoğu kadının cinsel istek konusunda  sorunu yoktur. Seks esnasında acı duyan ve rahatsız olan bir kadının, cinsellikten kaçınması doğaldır.

– Vajinismus zamanla düzelir!

Vajinismus, kendiliğinden düzelmez. Tedavi olmayı gerektirir. Erken tedaviye başlanması, sonucun daha çabuk alınmasını sağlar. En kötüsü bu durumu kabullenerek yaşamaya devam etmektir ya da çoğunluğun kendisi gibi olduğunu düşünmektir.

– Kendini zorlayarak da olsa denemeye devam etmek gerekir!

Ağrı ve rahatsızlık varken ilişkiye girmeye çalışmak, sadece durumu daha da kötü yapar. Zorlamanın yararı yoktur. Tedavi sürecine girene kadar cinsel ilişki denemesi yapmamak gerekir.

– Vitaminler, gevşeme, alkol, cinsel içerikli film izlemek vajinismusu tedavi eder!

Bunların hiçbiri vajinismusu tedavi etmez. Ancak ana tedaviye destek olabilir.

– Seks sırasında ağrı olmasi, beklenen bir durumdur!

Belki ilk cinsel ilişkide biraz rahatsızlık duyulabilir ama devam eden ağrılı cinsel birliktelik normal değildir, tedavi gerektirir.

– Vajinanın dar olması vajinismusa yol açar!

Vajinismusta, vajinal kasların istemsiz kasılması söz konusudur. Bu durum, cinsel ilişkiyi imkansız kılar. Normal bir kadında, vajina fiziksel olarak ilişkiye engel olmaz ve esneme kapasitesine sahiptir.

– Vajinismus tedavi edilemez!

Tamamen yanlış! Vajinismus yüksek oranda tedavi edilebilir.

– Cerrahi müdahale sorunu çözebilir!

Vajinismusu tedavi edecek cerrahi bir uygulama yoktur. Tedavi ancak bir program dahilinde yapılabilir. Nadiren cerrahi müdahale gerektirebilecek durumlar olsa da, bunlar çok nadirdir.

– Vajinismuslu kadınlar geçmişte cinsel istismara uğramışlardır.

Vajinismusun altında yatan fiziksel ve duygusal pek çok sorun olabilir. Cinsel istismar bunlardan sadece biridir.

Kaynak : Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen