Yeni Gençlik İksiri Zencefil

zencefil çayı

Gün geçmiyor ki kadınlar doğanın yeni bir mucizesiyle karşılaşmasın! Yıllarca bulantıya karşı etkisiyle bilinen zencefilin güçlü bir antioksidan olduğu ortaya çıktı. İster taze, ister kurutulmuşunu deneyin, sonuca inanamayacaksınız…

Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, zencefil bitkisi ile ilgili merak edilenleri yazdı. Sezik, mutfaklarımızda baharat olarak önemli yer tutan zencefilin, bulantı ve kusmaya karşı etkisiyle sentetiklerle yarışmaya başladığını belirtti. Zencefilin antioksidan etkisinin de altını çizen Sezik, “Antioksidan alımı için yeşil çay ile dönüşümlü olarak zaman zaman zencefil çayı içmekte yarar var” açıklamasını yaptı.

Zencefil, bilimsel adı ‘Zingiber officinale’ olan bitkinin ya olduğu gibi veya dilimlenerek kurutulmuş toprakaltı gövdesidir. Zencefilin Hindistan, Nijerya, Çin, Japonya, Endonezya, Avustralya, Jamaika gibi ülkelerde tarımı yapılmakta ve dünya üretiminin %35’i Hindistan tarafından sağlanmaktadır. Taze zencefilin sebze, kurusunun ise baharat olarak asırlardır kullanıldığını belirten Prof. Dr. Ekrem Sezik sözlerine şöyle devam etti: “Batı ülkelerinde baharat, zencefilli ekmek, bisküvi, kek, puding, çorba, bira, şarap gibi gıdaların yapımında kullanılmasının yanında, zencefilden elde edilen uçucu yağ ve oleorezin de kullanılmaktadır. Gıda olarak kullanımların yanında ilaç olarak kullanılmış ve halen kullanılmaktadır.”

Sezik, zencefil ve etkili maddeleri üzerinde her yıl çok sayıda araştırma yayınlandığını vurgularken, bu araştırmalardan çıkan sonuçları da özetliyor: “Zencefilin romatizma ve osteoartrit ağrılarını giderici etkileri üzerindeki çalışmalarda da epey yol alınmıştır. İltihap giderici ve spazm çözücü etkilerinin tespit edilmesi, bu kullanılışları destekleyen bulgulardır. Değişik kanser hücrelerine olan etkileri üzerindeki çalışmalarda genellikle pozitif sonuçlara ulaşılmıştır. Ama kanseri önler veya kanser ilacı demek için, henüz çok erkendir. Daha çok  çalışma gerekmektedir.”

Sezik, zencefilin antioksidan ve bulantıya karşı etkilerinden faydalanmak için ise şu öneride bulunuyor: “Preparatları kullanılabilir. Ama en kolay yol çayının hazırlanmasıdır. Şöyle ki: Bir kupaya 1 poşet zencefil koyup üzerine kaynamaya yakın halde su ilâve edilir, üzeri örtülüp 4-5 dakika beklenir ve içilir.”