Sustainable Brands; Tüm Heyecanıyla Sürüyor!

 

Marka dünyasının ihtiyacı olan değişime yön vermek için dinamik fikir ve network global platformu olan ‘Sustainable Brands’ ikinci gününde de yoğun ilgiyle takip edildi. Bu yıl ‘Activating Purpose’ (Amacı Harekete Geçirmek) temasıyla düzenlenen konferans kapsamında sürdürülebilirlik için harekete geçme çağrısı yapıldı.

Dünya çapında markaların geleceğini şekillendiren bir milyondan fazla profesyonelin buluşarak dünyanın daha yaşanabilir bir yer olması için sürdürülebilirlik konusunu tartıştığı Sustainable Brands platformunun İstanbul ayağı Sustainable Brands 2017 Istanbul, ikinci gününde de yoğun ilgi ile takip edildi.  Swissotel The Bosphorous’ta gerçekleştirilen konferansta Türk ve yabancı konuşmacılar gerçekleştirdikleri sürdürülebilirlik çalışmalarını izleyiciler ile paylaştı. başladı. Bu yıl ‘Activating Purpose’ temasıyla gerçekleşen konferansın ikinci gününde oyuncu Mert Fırat ihtiyaç sahipleri ile destekleyenleri buluşturduğu ihtiyacharitasi.org girişimi ile dikkat çekti.

Mert Fırat “İhtiyaç Haritası” platformunu oluştururken 4 arkadaş olarak başladıklarını ve sonradan 8 kişiye ulaştıklarını belirtirken, ilk başta Türkiye’nin her yerindeki HalkEvleri’ndeki ihtıyaçları karşılamak üzere başladıklarını ve sonrasında Ali Ercan’ın haritalandırma projesi ile platformun ihtiyaç haritasına dönüştüğünü anlattı. İhtiyaç olmadan hiçbir şey yapmamak gerektiğini vurgulayan Mert Fırat, özel sektör ve sivil toplumun nasıl birleşebileceğini düşünerek başladıklarını belirtti.

Artık ihtiyacı olmayan ile ihtiyacını belirteni eşleştirdikleri gibi, bir kütüphane yaptırmak ya da okulunu tamir ettirmek isteyenleri de gönüllü çalışanlar ya da bağışlar ile bir araya getirdiklerini aktaran Mert Fırat, Milli Eğitim Bakanlığı ile de işbirliği içinde olduklarını ve ihtiyacını belirten okulların, öğretmenlerin, öğrencilerin gerçek olup olmadıklarını teyit ettiklerini söyledi.

Mert Fırat konuşmasında “Sivil Toplum Örgütlerinde de kamudan ve yerel sivil toplum örgütlerinden bilgi alabiliyor ve girilen ihtiyacı doğruluyoruz. Önemli olan gerçekten ihtiyaç olup olmadığı. Şeffaflık bizim için çok önemli. Şu ana kadar 250 Sivil Toplum Örgütü ile çalışıyoruz. 100’ün üzerinde kamu ve özel sektörden kurumla çalışıyoruz. Sosyal sorumluluğun bir kayıt platformu olduk. Çatı olmak değil, birleştirici olmak birleşme noktası olmayı amaçlıyoruz.” dedi. Aracı oldukları işbirliklerinin sürdürülebilir olmasını amaçladıklarını belirten ünlü oyuncu, “İçinde bulunduğumuz coğrafya bizi bu çalışmaya itti. Bu coğrafya için daha iyiyi hedefliyoruz.  Böyle düşününce ve biraz da saha da çalışınca bunu görüyorsunuz.” dedi. Umudunun her gün daha çok arttığını belirten Fırat, hem halktan hem de oyuncu arkadaşlarından büyük destek gördüğünü belirtti.

Sustainable Brands 2017 Istanbul, ikinci gününde, çeşitli kuruluşların gerçekleştirdikleri sürdürülebilirlik çalışmalarını katılımcılar ile paylaşmalarının ardından, Yapımcılığını ve Yönetmenliğini Tuluhan Tekelioğlu’nun Philips Aydınlatma sponsorluğunda gerçekleştirdiği “Yapabilirsin” belgeselinin gösterimi ile tamamlandı.