TEV’den Bir Dünya Çiçek

Vehbi Koç önderliğinde 205 hayırsever tarafından, başarılı ve maddi olanakları kısıtlı gençleri desteklemek amacıyla 50 yıl önce kurulan TEV, eğitimle ulaşılacak çağdaş ve aydınlık yarınlara katkıda bulunmak için yeni projelere imza atmayı sürdürüyor.

TEV Vehbi Koç’un örnek teşkil ederek 1972 yılında kız kardeşi Hüsniye Aktar’ın cenazesinde ilk olarak eyleme dönüştürdüğü cenaze çelengi fikriyle Türkiye’de birçok gencin hayatına dokunmayı başardı. 46 yıl önce küçük bağışlar için yepyeni bir mecra açtı. Çiçek gönderimi ile oluşan kaynak israfını, çelenk bağışı yöntemiyle eğitime katkı sağlar hâle getirdi.

Vakfın nakit bağışlarının %45’i gibi önemli bir kısmını çelenk bağışları oluşturmakta ve bu tutarla her yıl yurt içi burslarının üçte biri karşılanmakta. Şimdi mutlu günler kanalıyla yeni bir bağış kanalı hayata geçirip aynı etkiyi yaratmayı hedefliyor TEV. Aydınlanmak için her zamankinden daha fazla mutlu olmanın gücüne ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde TEV Bir Dünya Çiçek mutlu gün elçilerinin destekleri öğrencilerimize ışık olacak.

“50. yaşımızda kutlamalarda ‘Bir Dünya Çiçek’ projesini hizmete sokarak eğitime katkı sağlamak isteyenler için yepyeni bir bağış yöntemini hayata geçiriyoruz. TEV’in öncüsü olduğu cenazelerde çelenk bağışı uygulamasının bir benzeri olan projeyle düğün, açılış, kokteyl gibi büyük davetlere çiçek yerine “Bir Dünya Çiçek” gönderenler bu yolla eğitime bağış yapabilecek. Bugün TEV bursuna başvuran her 25 öğrenciden sadece birine destek verilebilirken, ‘Bir Dünya Çiçek’lerin hayata geçmesi ile birlikte bu sayının katlanarak artırılması hedefleniyor. Bundan sonra  nerede bir kutlama varsa, orada TEV BİR DÜNYA ÇİÇEK olacak.”

Türkiye’nin duyarlı insanlarının TEV aracılığıyla eğitime büyük katkıda bulunacağı bir kanal daha devreye giriyor.

Kutlama çelenklerinin sadece kutlama mesajları taşımadığını, aynı zamanda doğaya karşı sorumluluk da taşıdığını bilenler için TEV BİR DÜNYA ÇİÇEK güçlü bir seçenek sunuyor. BİR DÜNYA ÇİÇEK konsepti Hakkı Mısırlıoğlu tarafından geliştirildi ve tasarlandı. Bu dev çiçekler canlı renkleri ve heykelsi formlarıyla geleneksel çiçek çelenklerine karşı modern ve özgün alternatifler getiriyor.

Heykeltraş Cem Sağbil tarafından hayata geçirilen 3 boyutlu dev çiçekler, gül, krizantem ve gerbera olmak üzere 3 seçenek sunuyor.   Ve her birinin 3 renk alternatifi var.

Gülde sedef beyaz, kırmızı ve pembe…

Krizantemde sedef beyaz, yeşil ve bordo…

Gerberada ise sedef beyaz, turuncu ve lila …

Davet mekanlarında diğer çiçekler arasından hemen ayrışacak TEV çiçeklerinin 2 boyutlu tasarım seçenekleri de var. Yine Hakkı Mısırlıoğlu tarafından tasarlanan ve MATEK tarafından yapımı gerçekleştirilen, pleksi çiçeklerimiz şimdilik pembe kırmızı ve beyaz olmak üzere 3 farklı renkte gül seçenekleri sunuyor.  Zamanla artan talebe göre bu çiçekleri de çeşitlendirmek mümkün olacak.

Siparişler  TEV web sitesi ve çağrı merkezi üzerinden alınmaya başlandı.  1 metre çapında 2 metre yüksekliğindeki bu çiçekler,  açılır kapanır krom ayakları, takılıp çıkarılabilen bağışçı isimlikleri ve özel taşıma çantaları ile TEV görevlileri tarafından davet saatinde davet mekanına bırakılacak. Ve davet bitiminde yine TEV görevlileri tarafından geri alınacak.

Bundan sonra davetlerde ve kutlamalarda, daha zarif ve daha bilinçli, hem toplum hem doğa adına daha sorumlu bir mesaj iletmek isterseniz, TEV BİR DÜNYA ÇİÇEK  size yepyeni ve bambaşka bir dünya sunmaya hazır.