Zeugma Mozaikleri’ni Keşfedin

 

Yorucu bir eğitim yılının ardından çocuklarıyla eğlenceli vakit geçirmek isteyen aileler, Zeugma Mozaikleri’ni keşfetmeye ne dersiniz? Ünlü “Çingene Kızı” mozaiğinin Lego parçalarıyla yeniden yapılacağı etkinlik, 10 Haziran Cumartesi günü 12.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

İstanbul’un çocuklar ve aileleri için tasarlanmış en eğlenceli merkezi olan LEGOLAND® Discovery Centre, yaz tatiline giren çocuklarını mutlu etmek isteyen anne ve babalar için harika bir karne hediyesi olarak öne çıkıyor. Çocukların, eğlenirken öğrenmenin keyfini yaşayacağı ve zorlu bir eğitim yılının yorgunluğunu ebeveynleriyle birlikte atacağı bu eğlence, tüm aileleri bekliyor.

10 Haziran Cumartesi günü saat 12.00’de başlayıp 18.00’e kadar sürecek olan “Hafta Sonu Karne Etkinliği”nde çocuklar ve ebeveynleri, Zeugma Mozaikleri’ni yeniden keşfedecek. Ünlü “Çingene Kızı” mozaiğinin LEGO® parçalarıyla yapılacağı etkinlikte çocuklar, hem mozaik sanatını öğrenecek, hem de aileleriyle kaliteli vakit geçirecek.

Milattan önce 2. yüzyıl sonlarında Büyük İskender döneminin ardından eserleştirildiği belirlenen ve 1998 yılında Gaziantep’teki Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan “Çingene Kızı” mozaiği, 2011 yılında açılan Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenen 51 adet mozaikten en çok dikkat çeken parça olarak ünlendi. Dağınık saçları, çıkık elmacık kemiği ve dolgun yüzüyle dikkati çeken “Çingene Kızı”, mozaik sanatının en önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.